Mezi mladými českými pracovníky je stále větší zájem o udržitelné řízení. Do letošního ročníku vzdělávacího projektu Young Energy Europe 2.0., který byl zahájen v úterý 8. června, se přihlásilo rekordních 61 účastníků z 26 českých firem. Jedná se o zatím největší zájem, který převyšuje více než dvojnásobně předešlý rok. Během kurzu budou týmy zaměstnanců pro své zaměstnavatele navrhovat úsporné projekty a vypracují konkrétní opatření na hospodárnější využití zdrojů ve své firmě. Tím přinesou svým společnostem často zároveň značnou finanční úsporu.
Udržitelná transformace společností je aktuální výzvou, které se podniky nevyhnou. Proto program Young Energy Europe již čtvrtým rokem vzdělává mladé muže a ženy, kteří mohou být ve svých firmách ambasadory udržitelných procesů a myšlení. Projekty, které bude porota hodnotit v říjnu tohoto roku, pak pomohou přinést konkrétní udržitelné postupy a řešení do jejich firem. Nejlepší z nich získá ocenění a tím i možnost setkat se s autory nejlepších projektů z ostatních zúčastněných zemí.
„Dle zvýšeného zájmu v letošním ročníku lze říct, že pro novou generaci je udržitelnost nezbytnou součástí pracovního života,“ pronesl na úvod online setkání Rene Harun, zástupce výkonného člena představenstva ČNOPK.
Hlavní motivací mladých pracovníků je sdílení zkušeností, práce na projektech a rozšiřování kvalifikace. „Stále se zpřísňuje legislativa, takže musíme reagovat, a navíc ještě vyvíjet technologie na další snížení emisí apod.,“ uvedl jeden z účastníků ze společnosti ŠKO-ENERGO. Jiní se do kurzu přihlásili, protože chtějí držet krok s trendy v oblasti energetických úspor, aby jim tak zvaně „neujel vlak“.
Účastníci kurzu se shodli, že chovat se šetrně nezahrnuje pouze technické zásahy ve firmách. „Chtěli bychom se zaměřit na koncového spotřebitele, je to záležitost, která nebývá součástí energetického auditu, přidává svou motivaci sustainability consultant z CBRE. Udržitelnost musí být v povědomí nejen firem, zaměstnanců, ale také zákazníků.
Young Energy Europe cílí především na pracovníky výrobních a obchodních společností, ale je otevřený i zájemcům z dalších firem. Zastoupení v programu mají například Třinecké železárny, výroba čajů Sonnentor a Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně nebo Letiště Praha.
Úspěchy předešlých ročníků
Kurz je podporován Spolkovým ministerstvem životního prostředí, ochrany klimatu a jaderné bezpečnosti (BMU) a je součástí Evropské iniciativy k ochraně klimatu (EUKI). V prvním tříletém období se vedle Česka projektu účastnilo také Bulharsko, Řecko a Maďarsko. Dohromady se tak proškolilo 339 Energy Scouts ze 135 podniků. Kromě úspory energie se projekty zaměřily také na snížení spotřeby vody nebo zamezení plýtvání dalšími zdroji. Ve svých 143 projektech navrhli účastníci pro zaměstnavatele úsporná opatření, která by snížila emise CO₂ až o 26 600 tun ročně.
Od letošního roku se k projektu připojilo také Polsko, Slovensko, Srbsko a Chorvatsko.
Kurz nabízí Česko-německá obchodní a průmyslová komora.