Přírodní oleje – jak si vybrat ten pravý

Kdysi byly v pleťové kosmetice vnímány jako tabu, protože spojení slov „olej“ a „tvář“ vyvolávalo představu lesklé a mastné pleti s ucpanými póry. Naštěstí se stále sílícím trendem přírodní kosmetiky a zdravého životního stylu se přírodní oleje dočkaly svojí „renesance“. Výzkumy  potvrdily, že právě v této kategorii se nachází mnoho mimořádných „kousků“, které rozhodně stojí za to vyzkoušet.

Multitalent bez vody

Oproti pleťovým krémům mají rostlinné oleje a olejová séra jednu velkou devízu – neobsahují vodu. Díky tomu není potřeba do nich přidávat emulgátory ani konzervanty, takže mohou být 100% přírodní, nebo dokonce v biokvalitě. Stejně tak vám poměrně dlouho vydrží – v závislosti na složení to může být i jeden rok. Bakterie se totiž množí ve vodě, ne v oleji. Důležité ale je, aby oleje nebyly vystavené slunečnímu záření, proto si raději vybírejte ty, které výrobce plní do tmavých skleněných lahviček. Ptáte se, jestli používáním produktu bez obsahu vody nevysušíte pleť? Odpověď je jednoduchá – všechny přírodní oleje mají vysokou schopnost zabraňovat odpařování vody z pokožky a díky tomu v ní doslova uzamykají vlhkost. Pro zvýšení hydratace  pleti výrobci do olejů přidávají i rostlinný skvalan, který zároveň podporuje detoxikaci pleti, tvorbu kolagenu a zanechává pleť viditelně zářivější.

Vybere si každý

Přírodní oleje jsou z hlediska obsahu účinných látek a živin o mnoho koncentrovanější, takže působí intenzivněji a jejich očekávaný účinek se projeví na pleti dříve. Abyste vytěžili z pleťového oleje co nejvíc, je důležité vybrat si takový, který vyhovuje vašemu typu pleti. „Lidé se často mylně domnívají,  že jim oleje z nějakého důvodu nevyhovují. Já si ale myslím, že vždy je možné najít olej, který je vhodný přímo pro konkrétní potřeby a daný typ pleti,“ říká Maja Korous, hlavní technoložka české značky CBD STAR, a pokračuje: „Kvalitní pleťový olej by měl obsahovat většinu složek v co nejpřirozenější formě, tzn. za studena lisované rostlinné oleje v bio kvalitě. Čistě přírodní oleje jsou bohaté na omega mastné kyseliny, které udržují ochrannou bariéru a podporují přirozené regenerační procesy v pleti. Už po několika dnech používání tedy zaznamenáte na pohled i dotyk lepší strukturu a zdravější odstín pleti“. Pro začátečníky přidáváme i jednoduché pravidlo pro výběr produktu. Na etiketě se ingredience uvádějí v pořadí od nejvyšší koncentrace, přírodní oleje by proto měli být hned na začátku seznamu. Aktivní látky (např. rostlinné extrakty) jsou zase uvedeny téměř vždy na konci složení, protože některé jsou účinné už od 0,1%.

Na mastnou a smíšenou pleť

Lidé s mastnou pletí a sklonem k ucpávání pórů nebo akné by měli dbát na to, aby se ve složení neobjevovaly komedogenní oleje. Patří mezi ně např. lněný, kokosový, moringový nebo olej z pšeničných klíčků. Naopak by měli sáhnout po produktech s obsahem konopného oleje, ideálně i s CBD. Konopný olej     dokáže podpořit růst nových kožních buněk a pomáhá regulovat produkci kožního mazu. Díky omega 3 a omega 6 mastným kyselinám, množství vitamínů, fytosterolů a minerálů dokáže podpořit přirozenou regeneraci zlepšovat vzhled pokožky. Na mastnou a smíšenou pleť je skvělý také olej z černuchy, který díky vysokému obsahu tymochinonu pomáhá zmírňovat projevy akné, uvolňuje ucpané póry a má hojivé účinky. „Konopného oleje a oleje z černuchy se nemusejí obávat ani lidé se suchou, citlivou nebo zralou pletí. Prospějí i pokožce s atopickým ekzémem, lupenkou či psoriázou. Zároveň při dlouhodobém používání přispívají ke snížení nedokonalostí a hyperpigmentace způsobené stárnutím, slunečním zářením nebo hormonální nerovnováhou,“ doplňuje Maja Korous.

Na suchou a zralou pleť

Přírodní oleje jsou též skvělým příkladem, jak bojovat s projevy stárnutí bez chemie. K jedněm z nejpřínosnějších patří šípkový olej, který obsahuje derivát známějšího retinolu, a to kyselinu trans-retinovou, která stejně tak  přispívá k obnově buněk a tvorbě kolagenu v pleti. Pokožku hydratuje, rozjasňuje a zároveň pomáhá redukovat pigmentové skvrny, protože obsahuje antokyany chránící pleť před poškozením UV zářením. Zároveň má šípkový olej i mírné exfoliační účinky, což je pro stárnoucí pleť, která postupně ztrácí schopnost samoobnovy, nesmírně důležité. Pravidelné používání šípkového oleje tak jemně odstraňuje i vrchní vrstvičku kůže s odumřelými buňkami a zachovává ji tak čistější, omlazenou a zářivější.

Není olej jako olej – hlavně pro alergika

Před pleťovými oleji mají – často zbytečný – respekt alergici. Faktem je, že rostlinné oleje mohou způsobit kontaktní dermatitidu jen ve velmi výjimečných případech. „Oleje z ořechových jader (mandlový, lískový, makadamiový), pokud jsou v nich zachované všechny přirozené látky včetně alergenních proteinů, mohou výjimečně způsobit kontaktní alergii. Na druhou stranu používáním za studena lisovaných rostlinných olejů v bio kvalitě získáme nejvíc prospěšných látek a zároveň redukujeme obsah škodlivých látek (rezidua pesticidů apod.). Benefity pro pleť tak mnohonásobně převažují rizika,“ radí Maja Korous. Problémem bývají spíše  tzv. esenciální (vonné) oleje, které mohou způsobit problém citlivým jedincům. Je jich 26 a mezi nejznámější patří linalool, limonene,  geraniol a citral. Jejich obsah musí být uveden na konci seznamu všech ingrediencí. „Nejde o extrémně rozšířenou  alergii, trpí jí přibližně dvě procenta evropské populace. Doporučuji ale každý nový produkt nejprve vyzkoušet třeba na malém kousku kůže pod uchem a počkat 24 hodin,“ říká Maja Korous. V kvalitních pleťových olejích a olejových sérech se z esenciálních olejů používá například šalvějový olej, který podporuje protizánětlivé procesy,  a zdravý růst kožních buněk, zklidňuje pokožku, chrání pleť před nečistotami z okolního prostředí a přispívá k normální  produkci kožního mazu. Jeho vůně  zároveň působí relaxačně, snižuje pocity úzkosti a stresu.  „Anti-age účinky má neroli, který se extrahuje  z pomerančových květů. Jde o velmi drahý esenciální olej, jeden z nejcennějších v parfémářství. Jeho vůně působí proti depresím a úzkosti. V péči o pleť přináší i další významný benefit – působí proti bakteriím, plísním a je to silný antioxidant,“ dodává odbornice.

Jak na to – pořadí rozhoduje

Pleťové oleje by měly představovat závěrečný krok péče o pleť, který následuje po čištění, tonizaci a  hydrataci pleti. Ideální je nanést olej po aplikaci hydratačního séra na vodní bázi. „Pokud nepoužíváte sérum, stačí pokožku jemně navlhčit pleťovou vodou – olej se tak bude lehčeji roztírat a pokožka získá hydrataci navíc, kterou olej následně v pleti uzamkne. Olej je možné používat úplně samostatně, ale pokud se nechcete vzdát krému, je vhodné ho aplikovat ještě před pleťovým olejem nebo olejovým sérem. Nebo můžete přidat pár kapek přímo do krému,“ radí Maja Korous. A na závěr ještě jeden tip.  Přírodní oleje můžete používat i v kombinaci s maskami, a to v případě jakéhokoliv pleti. Velký rozdíl pocítíte například při používání jílových masek, které pleť vysušují. Stačí smíchat pár kapek přírodního oleje s maskou už při nanášení a výsledný pocit hebké pleti vás mile překvapí.

Dárky z Levandulového údolí

Dárky z Levandulového údolí

Absolut vodka - limitovaná edice Andy Warhol

Prací papírky

Anketa

Jakou pohádku či vánoční film si nenecháte utéct?

Tři oříšky pro Popelku
37 x [10%]
Anděl Páně
26 x [7%]
Lotrando a Zubejda
30 x [8%]
Alenka v říši divů
130 x [34%]
Grinch
29 x [8%]
Princ a Večernice
28 x [7%]
Coco
26 x [7%]
Princezna zakletá v čase
24 x [6%]
Alois Nebel
26 x [7%]
Zloba – Královna černé magie
24 x [6%]

Celkem hlasovalo : 380

BLOG/ČEK

„Povrchní lidé mají v sobě nebezpečný nástroj v podobě své povrchnosti. Pokud křehký člověk s nimi vstoupí do hlubokého přátelství, může být velmi vážně (až smrtelně) zraněn, pokud je odvržen, když už ho nepotřebují…“ 

Lenka Žáčková

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru