Eminente bar, kousek Kuby na Designbloku

Kubánský rum Eminente a společnost Moët Hennessy po loňském úspěchu i letos hosty vítá ve svém baru v prostorách klášteru Gabriel Loci, kde se koná letošní ročník pražského mezinárodního festivalu designu Designblok. Eminente bar, představující kubánský rum Eminente i jeho hlavní myšlenku recyklace a upcyklingu, nabízí příjemné útočiště uprostřed rušného dění největší tuzemské přehlídky designu.

Při návrhu Eminente baru na letošní Designblok se kreativní agentura Monument Office, v čele s designérem Václavem Mlynářem, inspirovala přímo Kubou, odkud tento výjimečný rum pochází a kde slovo upcycling neboli znovuvyužití materiálů proniká do všech částí kultury. Proto byl vytvořen bar, který s touto myšlenkou pracuje a skládá se převážně z materiálů, které jsou primárně používány k jinému účelu a po skončení výstavy budou znovu využity a tím pádem se minimalizuje i vzniklý odpad. 

Pomocí starého lešení a režné látky vznikl dočasný přístřešek přímo v klášteře Gabriel Loci, kde si každý návštěvník může přijít ochutnat sklenku rumu a trochu si odpočinout od všudypřítomného ruchu. Atmosféru dotváří množství živých palem, banánovníků a dalších rostlin, které doslova prorůstají celým prostorem. Osvětlení je vytvořeno z prázdných lahví od Eminente rumu a sezení vzniklo ze stavebních tvárnic.

Každý den zve Eminente na ochutnávku rumu do Eminente baru pod vedením zkušeného ambasadora. Těšit se můžete i na selekci koktejlů a tradiční kubánský rituál "Cafecito".

Upcykling, repurposing a Eminente

Lahev Eminente s logem ve tvaru krokodýla a jedinečnou strukturou krokodýlí kůže, inspirovaná rodnou kubánskou zemí, které místní s oblibou říkají „Isla del Cocodrilo“, vyhrála prestižní designovou cenu Penta Awards v kategorii 2021 Diamond – Best of Show. Lahev se vyrábí s ohledem na životní prostředí v Mexiku, které je nejbližším státem Kuby, kde se vyrábí sklo, čímž se snižují emise za dopravu. Etikety, vyrobené z vedlejších produktů bavlny z textilního průmyslu, jsou na lahev připevněné ručně. Zadní štítek s motivem lístku na vlak je pozvánkou k nástupu na výlet na divokou Kubu. Každý zadní štítek je individuálně očíslován, takže každá lahev rumu je jedinečná. Zátka na lahev je vyrobena z udržitelného korku a dřeva pocházejícího z lesů s označením FSC.

Tolik zajímavá lahev přímo vybízí tzv. repurposingu. Jakmile je láhev po dopití rumu prázdná, může být snadno znovu použita jako dekorativní předmět do interiéru. Dá se naplnit světýlky nebo snadno přetvořit na karafu na vodu, difuzér, vázu nebo třeba svícen. Repurposing objektů ztělesňuje vynalézavou kreativitu a talent dát druhý život tomu, co již existuje. Víc než to, je to životní styl. 

Písecký víkend módy a designu

PURE fest

Ubytování v Maringotce u BIO Levandulových polí

Prací papírky

Anketa

Které jméno podle vás nejvíce rezonuje mezi návrháři?

Zoltán Tóth
82 x [12%]
Josefína Bakošová
61 x [9%]
Dominik Navrátil
123 x [18%]
Machač
63 x [9%]
Iveta Řádková
48 x [7%]
Lucie Marim
60 x [9%]
Luděk Šmehlík
63 x [9%]
Klára Nademlýnská
64 x [9%]
Beáta Rajská
67 x [10%]
Miroslav Michael Knot
66 x [9%]

Celkem hlasovalo : 697

POČASÍ
BLOG/ČEK

„Pokud nechceme slyšet pravdu, nemůže růst naše osobnost, ale jen naše ego!“

Lenka Žáčková

JDI nahoru