Fórum Meltingpot přináší filmové zpovědi loňských hostů
27.02.2023 /
♦
Po tříleté pauze způsobené koronavirovou pandemií se opět rozbíhá projekt Voices of Meltingpot, který přináší inspirativní filmové rozhovory s předními hosty minulého ročníku mezinárodního fóra Meltingpot. To proběhlo popáté loni v červenci v ostravských Dolních Vítkovicích po boku festivalu Colours of Ostrava. Mezi dvaceti zahraničními i českými osobnostmi, které nabídly na kameru vhled do svého vnitřního světa, osobních příběhů, myšlenek a zkušeností, nechybí například „Ledový muž“ a extrémní otužilec Wim Hof, expremiér Bhútánu a ekologický aktivista Tshering Tobgay, aktivní horolezec Jamie Andrew, který přišel o ruce i nohy, odborník na klimatické změny Mark Maslin, autor bestselleru Dalajlamova kočka David Michie nebo básník, prozaik a dramatik Lemn Sissay. Všech devatenáct filmů s českými titulky je zdarma ke zhlédnutí na webu www.meltingpotforum.com/voicesofmeltingpot. Trailer Voices of Meltingpot 2022: https://bit.ly/vom_2022_trailer
„Jsem ráda, že se, stejně jako samotné letní fórum, projekt Voices of Meltingpot vrátil po dlouhé vynucené pauze v plné velikosti. Že myšlenky a názory řečníků nezůstanou pouze v paměti našich návštěvníků, ale že se s nimi mohou seznámit i další zájemci po celý rok,” říká kurátorka fóra Meltingpot Zlata Holušová.
Rozhovory letos opět natočil Ústav Filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Režie se ujala Monika Horsáková, která se postarala i o scénáře, střih, hudební režii a produkci filmů, za kamerou stáli Ondrej Zelenec, Jan Vlček, Marek Laryš, Tadeáš Zajac a Filip Neminarz. „Celý projekt má podle mě popularizační potenciál nejen v oblasti sdílení zkušeností či inspirativních myšlenek, ale i v oblasti vzdělávání. Některé filmy představují silné životní příběhy, zpovědi, z nichž mnohé jdou tak na dřeň, že mě z nich mrazí dodnes. Jiné jsou zase podstatnými vzkazy, reagujícími na současný stav společnosti či světa, ať už jde o ekologii, historii, mediální gramotnost, umění, filozofii či další obory,” míní Monika Horsáková.
V letošním ročníku Voices of Meltingpot se představuje opět profesně i národnostně pestrá skladba hostů: „Ledový muž“, nositel 21 světových rekordů, extrémní otužilec, sportovec a pro mnohé ikona zdravého životního stylu Wim Hof (Nizozemsko), horolezec Jamie Andrew (Velká Británie), který přestože přišel o ruce i nohy, zdolává horské vrcholy po celém světě, nebo expremiér Bhútánu a ekologický aktivista Tshering Tobgay (Bhútán), který se aktivně zasazuje o ochranu demokratických hodnot, přírodního i kulturního bohatství a je znám jako propagátor „hrubého národního štěstí“. Vedle nich v inspirativních rozhovorech hovoří léčitel, ochránce přírody a indiánské kultury Agustin Grefa (Ekvádor), komunikační kouč Frederik Imbo (Belgie), spisovatel a zakladatel buddhistického kláštera ve Skotsku Lama Yeshe Losal Rinpočhe (Tibet / Velká Británie), profesor přírodních věd, ekolog a odborník na klimatické změny Mark Maslin (Velká Británie), kouč osobního růstu Matt Jardine (Velká Británie), hudební duo Mirabai Ceiba (Mexiko, Německo), fotograf a filmař přezdívaný „Tarantino dokumentárního filmu” Vincent Moon (Francie), básník, prozaik a dramatik Lemn Sissay (Velká Británie), mediální analytička a novinářka specializující se na rozpoznávání a dešifrování dezinformací Anneli Ahonen (Švédsko), autor bestsellerů (například knihy Dalajlamova kočka) a učitel meditace David Michie (Austrálie), německý metahumanistický filozof, Nietzscheho následovník Stefan L. Sorgner (Německo), učitel jógy a strukturální integrace Aleš Urbanczik (Česká republika / Švýcarsko) a psychoterapeutka a Oshova žákyně Dhyani Maria Kovar (Německo). Z České republiky se v projektu letos představuje filozofka Anna Hogenová, mediální analytik, novinář Jakub Kalenský a polární mikrobioložka Marie Šabacká.
„Natáčení probíhalo přímo v areálu ve speciálně vybudovaném studiu. S rozhovory nám pomáhali spolupracovníci Meltingpotu, kteří s vybranými osobnostmi debatovali na scénách fóra, a měli k nim tedy bližší osobní vztah, což nám pomohlo vybudovat komorní a přátelskou atmosféru, která je pro natáčení podobně zaměřeného projektu nezbytná,” upřesňuje Monika Horsáková. V rolích tazatelů se tak vedle ní coby režisérky a scenáristky projektu vystřídali například Stuart Maister, Mark Maslin, Shooka Bidarian, Nicky Moran, Helen Bagnall, Juliet Russell, Tereza Ghose, Veronika Kadeřábková, Rostislav Václavek, Patrik Štajer, Ján Valkovič, Dan Konczyna a Kateřina Farníková. Natáčelo se tentokrát na tři kamery – jednu eye direct, dvě observační. „Přidání další observační kamery oproti poslední sérii přineslo kreativnější možnosti ve střihu filmů i v práci s jejich rytmem,” vysvětluje režisérka.
Šestý ročník mezinárodního diskusního fóra Meltingpot proběhne od 19. do 22. července 2023 po boku festivalu Colours of Ostrava v industriálním areálu Dolních Vítkovic. Na nejméně deseti scénách nabídne přes 200 inspirativních řečníků z celého světa z různých oblastí společenského života. Hlavním tématem se letos stane longevity, health & biohacking. Více informací na www.meltingpotforum.com.
Přišel o ruce i nohy, přesto nepověsil horolezectví na hřebík a dál zdolává horské vrcholy po celém světě.
">Agustin
">Grefa (Ekvádor) – léčitel, ochránce přírody a indiánské kultury
Příslušník kmene Kichwa žije už léta u nás a se svou českou ženou Míšou skupuje hektary amazonského pralesa, aby je uchránil od nemilosrdných těžařů.
">Wim Hof (Nizozemsko) – extrémní otužilec, sportovec a motivační řečník
Wim Hof je pro mnohé ikonou zdravého životního stylu a příkladem dokonalé kontroly nad vlastním tělem. Otužilec, lektor, motivační řečník a extrémní sportovec, celosvětově známý pod přezdívkou „Ledový muž“, je nositelem 21 světových rekordů.
">Anna Hogenová (Česká republika) – filozofka
Filozofka a fenomenoložka profesorka Anna Hogenová přednáší na Pedagogické fakultě UK, kde je zároveň vedoucí Oddělení filosofie a etiky, a na Husitské teologické fakultě UK, kde působí jako vedoucí Katedry filozofie. Zabývá se tématy jako pohyb, pravda jako neskrytost, tělo a tělesnost a filosofií sportu. Je docentkou a profesorkou kinantropologie.
Frederik vede interaktivní školení, workshopy a přednášky zaměřené na osobní růst pro různé instituce, firmy, školy, ale i vlády. Poskytuje také individuální koučink pro politiky, vedoucí představitele a řečníky, kteří potřebují posílit svou komunikační pozici. Jeho TEDx talk o tom, jak si nebrat věci osobně, se s více než 10 miliony zhlédnutí stal nejsledovanějším belgickým TED talkem vůbec.
Odhodlání vnímá jako svou největší přednost i slabinu. Své čtenáře se snaží vybavit návodem, jak následovat své sny a zároveň platit účty. Cestuje po světě, poznává rozličné kultury i různé úhly pohledu.
">Jakub Kalenský (Česká republika) – mediální analytik a novinář
Ne všechno, co se dočteme v tisku, je pravda. Jakub Kalenský jako jeden z mála ví, jak obtížné je někdy odlišit záměrně podsunutou lež od pravdivé informace. Pomáhal zvyšovat informovanost veřejnosti o kremelských dezinformačních kampaních prostřednictvím článků, zpráv, rozhovorů, veřejných projevů a briefingů pro vládní úředníky a novináře z celé Evropy.
">Lama Yeshe Losal Rinpočhe(Tibet / Velká Británie) – spisovatel a zakladatel budhistického kláštera ve Skotsku
Láma Yeshe Losal je představeným kláštera Kagyu Samye Ling a tibetského centra ve Skotsku, které v roce 1967 založil jeho bratr Akong Tulku Rinpočhe. Láma cestuje po celém světě a šíří poselství bezpodmínečné lásky a laskavosti, soucitu, tolerance a odpuštění. Jeho charisma a smysl pro humor mu umožňují oslovit lidi bez rozdílu původu, věku či postavení, díky čemuž je velmi žádaným řečníkem na akcích po celém světě.
">Mark Maslin (Velká Británie) – profesor přírodních věd, ekolog
Mark A. Maslin je předním odborníkem v oblasti klimatických změn v minulosti a zabývá se jejich dopady na globální uhlíkový cyklus, biologickou rozmanitost, deštné pralesy a lidskou evoluci.
Zpěvačka a harfenice Angelika Baumbach a kytarista Markus Sieber hrají a zpívají podmanivé písně prostoupené ozvěnami new age, spirituality a manter, které posluchače okouzlí spojením jemného zvuku strun, majestátních klavírních rozkladů, ladné vokální souhry a poetické lyriky.
„Tarantino dokumentárního filmu” má nezaměnitelný filmařský rukopis. V honbě za zvukem cestuje po světě a nahrává hudbu různých kultur, od rockových koncertů po vzácné šamanské rituály, od experimentů s elektronikou po tradiční vesnické písně.
">Lemn">Sissay (Velká Británie) – básník, prozaik a dramatik
Lemn je oceňovaný básník, prozaik, dramatik, redaktor a žádaný řečník s neuvěřitelně barvitým osudem, který zpracoval v autobiografii My name Is Why a který jej v kombinaci s brilantním citem pro jazyk a smyslem pro poezii života vynesl na vrchol žebříčku bestsellerů The Sunday Times. Kniha získala v roce 2019 cenu The Pen Pinter Prize a v roce 2021 cenu za literaturu faktu Indie Book Awards.
Její výzkum je zaměřen na mikroorganismy polárních oblastí, především těch, které žijí v ledu, sněhu a ledovcových sedimentech. Zabývá se vlivem klimatických změn na strukturu ledovcových společenstev.
Anneli je mediální analytička, PR specialistka a manažerka, bývalá šéfka East Stratcom Task Force při European External Action Service, kde se připravují analýzy a strategie pro vrcholné diplomaty a politiky pro vztahy mimo Evropskou unii. Anneli se specializuje na rozpoznávání a dešifrování dezinformací.
">David">Michie (Austrálie) - autor bestsellerů a učitel meditace
Průvodce meditací, kouč lidské duše a přítel duše zvířecí. David Michie je mezinárodně uznávaný autor bestselleru Dalajlamova kočka a řady knih o bdělé pozornosti, meditaci a buddhismu. Jeho knihy se čtou ve více než 40 zemích světa a 26 jazykových verzích – prozatím. V posledních letech vede David semináře zaměřené na zklidnění mysli a přítomné prožívání v rodné Africe, v rámci jedinečného projektu Mindful Safaris.
Profesor Stefan Lorenz Sorgner je německý metahumanistický filozof, Nietzscheho následovník, filozof hudby a autorita v oblasti etiky nových technologií. Věnuje se meta-, post- a transhumanismu. Transhumanisté propagují využití technologií k tomu, aby se zvýšila pravděpodobnost prolomení hranic toho, kým jsme jako lidské bytosti.
">Aleš Urbanczik(Česká republika / Švýcarsko) - učitel jógy a strukturální integrace
Aleš pravidelně pořádá workshopy anatomie jak pro učitele jógy, tak individuálně pro zainteresované skupiny terapeutů, tanečníků a dalších lidí se zájmem o pohyb. Pracuje s principy doktorky Rolf v tradičních ásanách a postupně vyvinul jedinečný styl výuky a nazval jej „RolfYoga“.
Tshering Tobgay je politik a environmentalista, který se aktivně zasazuje o ochranu demokratických hodnot, přírodního i kulturního bohatství. Stojí v čele Lidově demokratické strany, vůbec první politické strany v Bhútánu, která iniciovala přerod absolutistické monarchie v monarchii konstituční. V letech 2008 až 2013 byl vůdcem opozice v Národním shromáždění a následujících pět let, do roku 2018, předsedou vlády. Je znám jako propagátor „hrubého národního štěstí“ a veřejně upozorňuje na problémy, které je třeba vidět a řešit, jako je nezaměstnanost mladé generace, korupce a státní dluh.
„Povrchní lidé mají v sobě nebezpečný nástroj v podobě své povrchnosti. Pokud křehký člověk s nimi vstoupí do hlubokého přátelství, může být velmi vážně (až smrtelně) zraněn, pokud je odvržen, když už ho nepotřebují…“