Chcete v parných dnech uchovat potraviny co nejdéle svěží? Poradíme vám, jak na to. Nejdříve je musíte zbavit bakterií, kvasinek a plísní, čehož docílíme konzervací. Tato metoda, přeruší či zpomalí rozmnožování mikroorganismů v potravinách.
Mezi nejčastější konzervace, snižující množství vody v potravinách, patří sušení, solení, uzení či lyofilizace. kandování. Další často využívanou variantou je konzervace, kdy potraviny zbavíme kyslíku vakuováním. Potraviny nemohou oxidovat, protože bakterie a plísně nemají příznivé podmínky pro svůj rozvoj, ale pozor, není vhodné pro každé potraviny. Hodí se především pro maso, uzeniny a také sýry.
Nejrozšířenější je chlazení při teplotě 3 až 4 °C a tradiční sterilace, kdy jsou výrobky z ovoce či zeleniny v kyselém nálevu, postačí sterilační teplota do 100 ˚C. Nekyselé potraviny jako je například mléko, se sterilují v přetlakových zařízeních, které známe jako pasterizaci či sterilizaci mléka.
Mezi vcelku rozšířené metody patří metoda označována UHT (Ultra High Temperature), což je výraz pro krátkodobé vysokotepelné ošetření při teplotě +135 °C, kterým dojde ke zničení hnilobných mikroorganismů, a i jejich spór. Při dodržení všech pravidel se takto dají uchovat nemléčné potraviny po celý rok.