Jak uchovat potraviny co nejdéle svěží

Chcete v parných dnech uchovat potraviny co nejdéle svěží? Poradíme vám, jak na to. Nejdříve je musíte zbavit bakterií, kvasinek a plísní, čehož docílíme konzervací. Tato metoda, přeruší či zpomalí rozmnožování mikroorganismů v potravinách.

Mezi nejčastější konzervace, snižující množství vody v potravinách, patří sušení, solení, uzení či lyofilizace. kandování. Další často využívanou variantou je konzervace, kdy potraviny zbavíme kyslíku vakuováním. Potraviny nemohou oxidovat, protože bakterie a plísně nemají příznivé podmínky pro svůj rozvoj, ale pozor, není vhodné pro každé potraviny. Hodí se především pro maso, uzeniny a také sýry.

Nejrozšířenější je chlazení při teplotě 3 až 4 °C a tradiční sterilace, kdy jsou výrobky z ovoce či zeleniny v kyselém nálevu, postačí sterilační teplota do 100 ˚C. Nekyselé potraviny jako je například mléko, se sterilují v přetlakových zařízeních, které známe jako pasterizaci či sterilizaci mléka.

Mezi  vcelku rozšířené metody patří metoda označována UHT (Ultra High Temperature), což je výraz pro krátkodobé vysokotepelné ošetření při teplotě +135 °C, kterým dojde ke zničení hnilobných mikroorganismů, a i jejich spór. Při dodržení všech pravidel se takto dají uchovat nemléčné potraviny po celý rok.

Písecký víkend módy a designu

PURE fest

Ubytování v Maringotce u BIO Levandulových polí

Prací papírky

Anketa

Které jméno podle vás nejvíce rezonuje mezi návrháři?

Zoltán Tóth
95 x [12%]
Josefína Bakošová
72 x [9%]
Dominik Navrátil
140 x [17%]
Machač
73 x [9%]
Iveta Řádková
58 x [7%]
Lucie Marim
69 x [8%]
Luděk Šmehlík
74 x [9%]
Klára Nademlýnská
76 x [9%]
Beáta Rajská
78 x [10%]
Miroslav Michael Knot
77 x [9%]

Celkem hlasovalo : 812

POČASÍ
BLOG/ČEK

„Pokud nechceme slyšet pravdu, nemůže růst naše osobnost, ale jen naše ego!“

Lenka Žáčková

JDI nahoru