Třebíč je skvělým cílem výletu, čekají zde na vás jedinečné památky, které letos slaví 20 let od zápisu do seznamu UNESCO, malebné cyklo či pěší výlety po okolní krajině a také technické památky. Těmi jsou Větrný mlýn holandského typu nebo rozhledna, která bývala vodojemem. Vydejte se na výlet s velkým v, při kterém navštívíte větrný mlýn, věž a vodojem, Třebíčská VVV.
Větrný mlýn na Kanciborku v Třebíči
Scenérie jako z holandské krajiny se vám naskytne, když dorazíte k borovinskému kopci. Na Kanciborku v Třebíči se tyčí větrný mlýn holandského typu, který byl postaven v roce 1836 pro potřeby Budischowského závodů. Mlela se v něm smrková i borová kůra na takzvané tříslo. Koželuhové tímto materiálem čistili kůži. Od roku 1933 byl mlýn upraven na bytové jednotky. Za druhé světové války sloužil prostor, který byl v majetku města, jako nouzové byty, které sloužily až do roku 1977. Mnohdy ve třech patrech kruhového mlýna s půdorysem 7,5 metru bydlely i tři rodiny. Takto byla zajímavá budova využívána až do roku 1977. V šedesátých letech o mlýn projevil zájem malíř Cyril Bouda, který z mlýna chtěl udělat chalupu. Město mu tehdy budovu neprodalo. Od roku 2021 je mlýn přístupný turistům a je technickou památkou. Uvnitř najdete expozice věnované koželužství, obuvnictví a životu ve mlýně. Větrné kolo se točí vždy první neděli v měsíci od 14 do 14.30 hodin. V září je otevřeno denně, od října pak o svátcích a víkendech.
Vodojem na Strážné hoře v Třebíči
Další zastávka je u vodojemu Kostelíček v Třebíči, který se nachází v nadmořské výšce 480 metrů nad mořem. Původní vodojem se v roce 2015 proměnil v netradiční rozhlednu, ze které se vám naskytne krásný výhled na Třebíč. Stavba vznikala mezi lety 1936-1940, kdy se Třebíč potýkala s nedostatkem vody, železobetonová stavba uchovávala vodu z heraldických lesů. Později již vodojem kapacitně nestačil a byl uzavřen, rekonstrukce se dočkal před 8 lety. Kromě rozhledny zde na návštěvníky čeká také expozice mapující vývoj třebíčského vodárenství. V září je otevřeno denně, v říjnu o svátcích a víkendech.
Vyhlídková věž kostela sv. Martina
Krásný výhled přímo v centru města se vám naskytne z Městské věže, která je vysoká 75 metrů. Dominantou věže jsou hodiny, které se svojí velikostí řadí k největším na evropském kontinentě. Průměr ciferníku je 5,5 metrů, výška číslic 60 cm. Nachází se zde také hudební archiv, kde je 687 položek od 250 autorů. Vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 35 metrů nad zemí a vede k němu 162 schodů. Na úrovni ochozu se nachází věžníkův byt, který byl využíván do roku 1956. Tehdejší využití těchto prostor znázorňuje malá expozice. Prostor doplňují dobové fotografie.
Více tipů na výlety na: https://www.vysocina.eu/