Užijte si příjemnou atmosférou harmonickými barvami nabitého podzimu

Máme pro vás tipy, které vám pomohou zvednout náladu a zlepšit kondičku, i když je venku pošmourno.

Podzimní menu

Zatímco v parném létě přijdou svěží zeleninové saláty, čerstvé ovoce a lehké pokrmy vhod, na podzim mívá hodně lidí chuť spíše na něco sytějšího. Chladnější večery, kdy se dříve šeří, navíc častěji trávíme doma ujídáním různých pochutin, které mají leckdy k pravidlům zdravé stravy daleko. Výsledkem je nejen další potřebná dírka na pásku a náhle těsné oblečení, ale někdy také pocit těžkosti či únavy po jídle. Co s tím? Inspirujte se podzimní přírodou. Jak pokud jde o barevnou pestrost, tak o sezónní potraviny. Mrkev, červenou řepu, jablka, hrušky i další plody, které k podzimu v našich končinách patří, využívejte i do salátů a dezertů. Denní dávku vitamínů, vlákniny a dalších živin si můžete zčásti dopřát i ve formě freshů, které si připravíte třeba k svačině. Skvěle během dne zasytí i polévky, na které ve vedrech ani nepomyslíme, zatímco s klesajícími venkovními teplotami se k nim opět s chutí vrátíme. Naším tipem jsou zeleninové hřejivé polévky, třeba z dýně, brambor nebo květáku.

Extra tip: Vychutnejte si podzimní relax

Velkou službu vám prokáže vhodně zvolené koření. Příznivý vliv na trávení i správnou činnost jater je připisován kurkumě, především kurkuminu, který se získává z jejího oddenku. Blahodárně působí i na imunitu, normální činnost nervové soustavy a také na klouby, kosti či pokožku. Hojně se používá jako přírodní žlutooranžové barvivo, které je součástí kari nebo koření tandoori. Pokud ale chcete jeho přednosti využít naplno, zkuste si z něj připravit třeba zlaté kurkumové mléko. Potěší vaše zažívání a díky krásné barvě i vůni vám doma vykouzlí atmosféru jako stvořenou pro relax. Postup je snadný. Do hrnce nalijte dva hrnky mandlového mléka a zahřejte ho. Přidejte polévkovou lžíci medu, kávovou lžičku mleté kurkumy, kávovou lžičku mleté skořice a kávovou lžičku sušeného zázvoru. Promíchejte, nechte projít varem a máte hotovo.

Extrakt z kurkumy (až 95 % kurkuminoidů) si můžete pohodlně dopřát také za využití doplňku stravy Liftea Kurkumin, jehož doporučená maloobchodní cena je 195 Kč (30 tobolek). Zamiřte pro něj do vybraných lékáren, prodejen se zdravou výživou nebo na www.liftea.cz, kde o něm získáte více informací. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

Dýně nejen na talíři

O tom, že z dýně připravíte skvělé menu od předkrmu po dezert, asi netřeba mluvit – stejně jako o tom, že i v našich podmínkách je z ní oblíbená podzimní dekorace. Popularitě se těší i dýňový olej, a to jak při dochucování pokrmů, tak při přípravě vyživovacích masek pro unavené vlasy. Méně se ale ví, že
v péči o tělo nachází uplatnění i bezolejné části dýňových semen, a to například ze štýrské dýně. Ta je specifická svým žluto-zeleným zbarvením. Její semínka se nacházejí volně v dužině, nikoliv ve slupce. Dají se tedy dobře vyjmout. Kromě toho, že báječně chutnají, podporují správnou funkci dolních močových cest a u pánů také prostaty.

Extrakt ze semen štýrské dýně, podporující správnou funkci močových cest, obsahuje doplněk stravy Liftea Dýně a lichořeřišnice. Ocení jej i ženy, které pracují na posílení svalů pánevního dna – to je důležitou součástí každodenní péče, například v souvislosti s nechtěným únikem moči. Doporučená maloobchodní cena přípravku Liftea Dýně a lichořeřišnice je 195 Kč (30 tobolek). Přípravek zakoupíte v lékárnách, drogeriích dm a dalších vybraných drogeriích. Více na www.liftea.cz.

Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

Vyzkoušejte: Zacvičte si v leže

V souvislosti s posílením svalů pánevního dna je velmi důležitý vhodný pohyb. Jednoduché cviky, které vám mohou se zpevněním pomoci, si snadno zacvičíte doma, třeba při dlouhých podzimních večerech.

Patří k nim zdánlivě obyčejné dýchání do břicha. Lehněte si na záda, pokrčte nohy a chodila zapřete do země. Ruce položte na spodní část břicha, přičemž prsty na rukou směřují k rozkroku a zastávají funkci pomyslné rovnováhy. Jsou-li prsty na břiše rovně, pak jste v ideální výchozí pozici. Směřují-li prsty dolů, máte pánev příliš vysazenou. Naopak, směřují-li nahoru, pak máte pánev příliš podsazenou. Ve správné výchozí pozici se už můžete věnovat „jen“ dýchání. Nádech směřujte do míst, kde máte položené ruce. Při pomalém výdechu pak jemně zatáhněte svaly břišní stěny.

Rovněž v leže se můžete věnovat stahování pánevního dna. V leže na břiše položte jedno koleno do strany.  V této pozici pomalu zatínejte svaly pánve po dobu 8 vteřin a poté povolte. Opakujte alespoň 10 x za sebou a pak celou sérii zacvičte s pokrčenou druhou nohou.

V lehu na zádech si kolena pokrčte na šířku boků, paže položte podél těla. Zvedejte se pomalu od hýždí po spodní záda, a přitom zatahujte hýždě dovnitř. Hlídejte si, aby vám kolena „neutíkala“ do stran. 

Užitečná dekorace

Lovíte kapesník, ať už ze zimy přiběhnete do tepla domova, kanceláře či autobusu? Máte doma příjemnou teplotu, ale také topením vysušený vzduch? Výbornou nejen podzimní výbavou se vám pak může stát rostlinka se složitým názvem Plectranthus argentatus, která je ovšem lépe známá jako molice, ale také rýmovník. Silice se z ní uvolňují dotykem, a tak stačí list zlomit nebo promnout a přičichnout k němu. Uvidíte, že se vám i ve vyhřátém bytě bude lépe dýchat. Pár lístků můžete také dát do vody a umístit je přes noc na topení. Vzduch se příjemně zvlhčí.

Takzvaný rýmovník je pokojová rostlina, kterou se nemusíte bát umístit ani do ložnice. Velmi rychle se rozrůstá a nepotřebuje náročnější péči. Má rád dostatek světla, takže se mu bude dařit u okna. Pozor dejte jen na přílišnou zálivku, která mu nesvědčí. Signalizují ji černající listy. Pokud ho ostříháte, dejte ustřižené výhony do sklenice s vodou. Brzy pustí kořínky a novými rostlinkami můžete obdarovat třeba sousedy.

Může se hodit: Bylinná péče přímo pod nos

Když už se z kapesníku stane váš „nejlepší kamarád“, nezapomeňte se důkladně starat o pokožku v okolí nosu. I v tomto případě oceníte sílu bylinek. Vyladěnou kombinaci bylinných esenciálních olejů přináší mast Liftea Herbnasal, v jejímž složení najdete silice borovice, meduňky, eukalyptu, kajeputu či hřebíčku. O příjemně chladivý efekt se postará máta peprná. Harmonizující složkou je santalový esenciální olej, který možná znáte z relaxačních masáží. Nechybí ani podmanivě vonící levandulový olej. Kosmetický přípravek Liftea Herbnasal stojí 129 Kč a pořídíte ho ve vybraných lékárnách, lékárenských e-shopech a také na www.liftea.cz, kde k němu najdete více informací.

Dárky z Levandulového údolí

Dárky z Levandulového údolí

Absolut vodka - limitovaná edice Andy Warhol

Prací papírky

Anketa

Jakou pohádku či vánoční film si nenecháte utéct?

Tři oříšky pro Popelku
37 x [10%]
Anděl Páně
26 x [7%]
Lotrando a Zubejda
30 x [8%]
Alenka v říši divů
130 x [34%]
Grinch
29 x [8%]
Princ a Večernice
28 x [7%]
Coco
26 x [7%]
Princezna zakletá v čase
24 x [6%]
Alois Nebel
26 x [7%]
Zloba – Královna černé magie
24 x [6%]

Celkem hlasovalo : 380

BLOG/ČEK

„Povrchní lidé mají v sobě nebezpečný nástroj v podobě své povrchnosti. Pokud křehký člověk s nimi vstoupí do hlubokého přátelství, může být velmi vážně (až smrtelně) zraněn, pokud je odvržen, když už ho nepotřebují…“ 

Lenka Žáčková

POČASÍ
Facebook

JDI nahoru